Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Savon Voima jatkaa riskipaikkojen kartoituslentoja viikonloppuun

Savon Voima jatkaa lumikuormien aiheuttamien riskipaikkojen kartoittamista ainakin helikoptereilla ainakin viikonloppuun.

Yksi koptereista lentää aluksi Kuopion pohjoispuolella kopteri Lapinlahden ja Pielaveden suunnalla, minkä jälkeen tarkastetaan 110 kilovoltin suurjännitelinjaa Pielavedellä, Keiteleellä, Vesannolla, Suonenjoella ja Kuopiossa.

Toinen kopteri aloittaa tarkistukset Suonenjoen Vehvilästä ja se lentää lisäksi muun muassa Joroisten, Varkauden ja Leppävirran suunnilla.

Lumen pudotukseen käytettävä paalukopteri lentää Kangaslammin suunnalla, mikäli pakkanen ei estä töiden aloittamista.

Lentosuunnitelmiin voi muutoksia esimerkiksi lisääntyneiden sähkökatkojen takia.

Tarkastuksissa löydetyt ongelmapaikat käydään puhdistamassa maasta käsin ja työturvallisuuden takia tässä yhteydessä joudutaan usein katkaisemaan sähköt kyseiseltä osuudelta. Tämän takia tarkistusalueilla voi tänään esiintyä lyhyitä sähkökatkoja.

Lennot suoritetaan matalilla lentokorkeuksilla, joten arat kotieläimet on hyvä siirtää sisätiloihin kyseisillä alueilla.