Tuulivoima on parasta sijoittaa paikkaan, jossa on tuulella on tilaa liikkua.

Kaavaan varataan tuulivoima-alueita

18.08.2010 15:20

TEKSTIKOKO: AAA

Ei olisi mikään ihme, että tulevaisuudessa Joroisissa viuhkuisivat tuulivoimalan roottorit. Maan hallitus teki aikoinaan päätöksen, jonka mukaan tuulivoiman osuus pitää vuoteen 2020 mennessä kymmenkertaistaa. Siksi tulevaisuudessa tuulivoimaloita sijoitetaan myös sisämaassa sopiviin paikkoihin.

Joroisissa aloitetaan lähiaikoina valmistelemaan Kotkatharju-Valvatus -yleiskaava ja kyläkaavaa. Aluearkkitehti Kaj Pirinen kertoo, että kaava-alueelle on jo suunniteltu tuulipuistoaluetta. Tarkemmat selvitykset tehdään kaavan laadinnan edetessä.

– Tuulipuistoa on ajateltu nykyisten voimalinjojen läheisyyteen. Mitä lähempänä tuulivoimala on sähköverkkoa, sitä pienemmät ovat kustannukset. Kaavassa haetaan alueita, joiden läheisyydessä ei ole asutusta.

Kaikki eivät pidä, että tuulivoimala tulee naapuriin. Siitä aiheutuu meluhaittoja sekä varsinkin aurinkoisella säällä välke- ja varjohaittoja. Pirinen uskoo, että tuulivoimalla olisi tulevaisuutta Joroisissa.

– Kyllä Joroisissa tuulee. Ilmatieteenlaitoksen tekemän Tuuli-Atlas -tutkimuksen mukaan voidaan myös sisämaahan sijoittaa tuulivoimaloita.

Lue lisää Joroisten Lehdestä.