Hyvinkään Tahkon valmentaja Jari Levänen poikkesi pelimatkalla kotikentällä Joroisissa.

Superpesisjoukkue otti tuntumaa hiekkatekonurmeen

10.06. 08:57

TEKSTIKOKO: AAA

Pallo lensi kovaa ja pitkälle, kun Hyvinkään Tahkon miesten superpesisjoukkue teki peliä edeltäviä lyöntiharjoituksia urheilukentän uudella hiekkatekonurmella. Vieraspelimatkalla Joensuuhun olevan joukkueen toi kotikentälleen joroislaissyntyinen valmentaja Jari Levänen. Viime elokuussa järjestetyssä uuden kentän avajaisottelussa syntynyt idea sai myönteisen vastaanoton Tarvaisen Repeltä, joka järjesti hyvinkääläisille harjoittelumahdollisuuden.

Tahko on superpesiksen sarjataulukossa puolen välin tienoilla. Pelaajamateriaali on Jarin mukaan hyvä ja kaudesta halutaan jäävän jotain käteen. Mestaruus ei kuitenkaan ole se kaikkein ensisijaisin tavoite, vaan lähtökohtana on oma tekeminen ja tekemisen laatu.

– Jos pelaaja näyttää kentällä hyvältä, niin valmentaja voi olla tyytyväinen.

Jari pitää Joroisten uudelleen viriävää junioritoimintaa erittäin hienona asiana. Homma lähtee aktiivisista vetäjistä, joita hänen nuoruusvuosinaan riitti. Lajivalinnat eivät tosin tuolloin tuottaneet päänvaivaa.

– Talvella hiihdettiin ja kesällä pelattiin pesäpalloa, Jari naureskelee.

Lue lisää Joroisten Lehdestä.