Joroisten turnauksessa oli mahtava meininki ja nopeita otteluita.

Pörö Racing salibandypuulaakin kuningas

14.04. 13:18

TEKSTIKOKO: AAA

Perjantaina ja lauantaina Joroisissa pelatun salibandy-turnauksen yllätys nähtiin, kun Sixty-Nine voitti alkusarjoissa Pörö Racingin luvuin 2-3. ratkaisevan maalin teki Samuel Damski. Joukkueen kapteeni Matti Pitkänen ehti jo hetken iloita hyvin alkaneesta turnauksesta.

– Meillä saattaa olla mahdollisuuksia voittaa koko turnaus, vaikka vastassa on kovan tason joukkueita. Pörö on turnauksen ennakkosuosikki.

Matti kertoo, että hänellä on viides kerta joka keväisessä turnauksessa.

– Joroisissa on vahva sählykulttuuri ja tosi hyvä fiilis. Tämän on vuoden kohokohta. Sixty-Nine on koko ajan paranemaan päin.

Loppuottelussa Pörö vei turnausvoiton, kun se päihitti TK:n luvuin 3-4.

Joroisissa on pelattu sählyturnauksia vuodesta 1993 lähtien. Turnaus on paisunut vuosi vuodelta. Tänä vuonna voitosta taisteli 11 joukkuetta.

– Pelaajamäärät ja ja taso on noussut huimasti. Joroisissa on niin kova puulaakitaso, että lähikaupungeistakaan ei sellaista löydy, toteaa turnauksen puuhamies Repe Tarvainen.

Hän pitää tärkeänä asiana, että kyliltä on saatu nuoria mukaan.

– Tässä olemme onnistuneet ja tulos on näkyvissä. Nuoria on koko ajan tulossa lisää. Siksi haluan antaa tunnustuksen ja hatunnoston arvoisen kiitoksen joukkueiden vetäjille. Tällä viikolla Joroisissa pyörii koulujen sisäinen sarja.

Lue lisää Joroisten Lehdestä.

Lukijoiden omat kuvat

Kuvien julkaiseminen

Toimitus valitsee julkaistavat kuvat. Verkkosivuilla julkaistuista kuvista ei makseta palkkiota.

» Katso kaikki kuvat

Kuvagalleriat

Joroisten Lehden kuvat

Toimituksen kuvagallerioista löydät lisää kuvia lehden julkaisemista aiheista.

» Katso kaikki galleriat