Monenlaista apua
06.05. 08:52
Suurmiehiä on. En tiedä kuinka monia löytyy Joroisista. Sen sijaan tiedän, että joroislaisten keskuudessa on ihmisiä, joiden teot ovat mielestäni mainitsemisen arvoisia. Sellainen teko oli Minna Kauhanen-Castron aloitteesta, ja lähes yksinomaan hänen tekemänään pidetty tapahtuma, jossa zumbaten kerättiin varoja Haitin lapsille. Heille, jotka tarvitsevat kaikkea mahdollista apua, saatiin tapahtumalla kerättyä melkein 900 euroa. Tosi kunnioitettava tulos. Kiitos Minna ja muut tanssi-ihmiset.
Paljon pienempi apu taitaa olla luvassa Läskillä lukutaitoa Nepalin lapsille. Ei tuttavapiirini läskit ole paljoltikaan kadonneet, vaikka vakaa tarkoitus oli itse kullakin pudottaa vähintään 5 kiloa. Mutta onhan tässä vielä pari viikkoa aikaa. Ehkäpä loppupäivien rutistuksella saadaan jotakin aikaan. Oli tarkoitus saada parin naisihmisen porukalla 150 euron edestä painoa pois ja sillä sitten yksi opettaja koulutetuksi opettamaan ties kuinka monia lapsia. Harmittaa, jos miljoonamiehen ei tarvitsekaan antaa kaikkia lupaamiaan miljoonia tähän hyvään tarkoitukseeen. Kyllä meillä, jotka arvostamme yli kaiken suklaan syöntiä ja kahvikakkuja ja karkkihetkiä, on varmaan jonkinaikaa kestävä syyllisyyden tunne lukutaidottomien nepalilaisten vuoksi. Itse asiassa sietääkin olla. Lukutaito on tie tietoon. Tieto antaa lisää ymmärrystä ja mahdollisuuksia. Se on tasa-arvon tie parhaimmillaan.
Sitten lisää ihmeitä. Tuttavani, jo vanhemmanpuoleinen naishenkilö, meni paikalliseen Säästökulmaan löytääkseen jonkin ruuvin tai tukkeen vuotavaan altaan putkeen. Aikansa pyörittyään tavara paljouden keskellä hän joutui toteamaan ettei löydy. Saatuaan näköpiiriinsä mieshenkilön, joka näytti hallitsevan tavarapaljoutta, nainen alkoi selittää ongelmaa. Ratkaisu löytyi yllättävällä tavalla. Mies tiedusteli voisiko hän lähteä paikan päälle katsomaan tukittavaa kohdetta. Mitään uutta osaa/tuketta ei tarvittu. Puretaan yksi osa pois ja puhdistetaan samalla hajulukko. Tätä kaikkea seurasi naisihminnen tyrmistyneenä. Voiko todella olla näin auttavia ihmisiä? Säästökulmasta tulee kaikkien vanhemmanpuoleisten naisten suosikkiliike. Mutta ehdottaisin kyllä,että kannattaisi ottaa ainakin kilometrikorvaus ja jonkinlainen palkkio. Tälle tarinan naiselle palvelu oli maksuton.
Monenlaista auttamista



