Kartanogolf panostaa ravintolapalveluihin
03.12. 10:33
Uusi klubirakennus antaa mahdollisuuden kehittyä ja tuo uutta imagoa.
Kartanogolfin uusi klubirakennus tuo merkittävää etua golfin harrastajille ja koko Joroisille. Viime perjantaina nostettiin harjaan kokonaispinta-alaltaan noin 470 neliön uudisrakennus, johon tulee 60 neliön lasiterassi, sauna- ja pesutilat, ravintola, keittiö, kabinetti ja toimistotiloja. Lisäksi rakenteilla on noin 200 neliön ulkoterassi.
Uusi rakennus nousi Golfliiton suosituksien mukaan noin 50 metrin päähän golfkentästä. Lasiterassilta on hieno näköala pitkälle kentän alueelle.
– Haimme rakennukseen kartanomaista ulkonäköä. Rakennus viittaa kartanoon, kuten nimemmekin edellyttää, sanoo toimitusjohtaja Petteri Ruuskanen.
Uudisrakennuksen budjetti on noin 600 000 euroa. Se on melko halpa, jos sitä verrataan Suomessa muihin rakennettuihin klubirakennuksiin. Rakentaminen aloitettiin syyskuun lopulla ja sen pitäisi valmistua helmikuussa.
– Sisustuksen värimaailma on vielä auki, mutta sisustustyöryhmä ideoi asioita koko ajan.
Uuden klubirakennuksen ravintolatarjonta paranee, kun ravintolalle haetaan A-oikeudet ja keittiössä laitetaan lounasruokaa. Uusi klubirakennus nostaa merkittävästi Kartanogolfin imagoa myös valtakunnallisesti. Ensi kesänä on varmasti paljon ulkopuolisia pelaajia.
Ensi kesänä uuteen keittiöön tulee kokiksi ruotsalainen Kenneth Timonen, jolla on oma ravintola Thaimaan Hua Hinissa.
Kartanogolf ry:n puheenjohtaja Harri Kainulainen sanoo, että uusi rakennus on pitkäaikainen haave. Vanha klubirakennus on jo 20 vuotta vanha ja siitä aiotaan tehdä varastorakennus.
– Nyt on hyvä aika rakentaa ja teimme sopimukset oikeaan aikaan. Meillä oli tuuria, kun rakentaminen sattui matalasuhdanteen aikaan.
Lue lisää Joroisten Lehdestä.



