Pinnojen kiristys ja muut huoltotoimenpiteet lisäävät ajomukavuutta ja kasvattavat polkupyörän käyttöikää.

Polkupyörät kuntoon

19.10.2011 13:48

TEKSTIKOKO: AAA

Kesän pyöräilykausi alkaa olla lopuillaan myös perinteisesti kauramoottorilla käyvillä malleilla. Tosin Suomessa riittää ympäri vuoden pyöräileviä, mutta suurimmalla osalla polkupyöräily keskittyy kesäkauteen.

Polkupyörä on saasteeton ja näppärä tapa liikkua paikasta toiseen ja sen suosio on jatkuvassa kasvussa. Päivän suositeltu liikunta-annos on helppo ja mukava saavuttaa pyöräilemällä. 30 minuuttia päivässä, myös osiin jaettuna, vähentää sydän- ja verisuonisairauksia, diabeteksen ja korkean verenpaineen kehittymistä sekä auttaa painon hallinnassa.

Hyväkuntoisella pyörällä on mukava ajaa, ja kuten autoa myös pyörää on huollettava, jotta se pysyy kunnossa. Pyörän huolto tulee yleensä mieleen keväällä, kun kuivuvat tiet kutsuvat. Vaan miksipä ei tehdä sitä syksyllä? Pyörähuolloissa on tilaa ja menopeli on valmiina odottamassa kevättä ja ensiajeluita.

Jukka Peräsalmen pyörähuolto on keväisin aina ruuhkainen. Talvella pitkinä pimeinä aikoina aikoja on paremmin ja hän suositteleekin syksyä pyörän huolto ajaksi. Jukka huoltaa pyöriä päivätyönsä lisäksi ja aikataulu on toisinaan kireä.

Lue lisää Joroisten Lehdestä.

Lukijoiden omat kuvat

Kuvien julkaiseminen

Toimitus valitsee julkaistavat kuvat. Verkkosivuilla julkaistuista kuvista ei makseta palkkiota.

» Katso kaikki kuvat

Kuvagalleriat

Joroisten Lehden kuvat

Toimituksen kuvagallerioista löydät lisää kuvia lehden julkaisemista aiheista.

» Katso kaikki galleriat