
Vanhusten- ja sitä edeltävän viikon pääpuheenaihe Joroisissa oli tirripaisti, jota kuvassa kauhoo lautaselleen Hanna Kytölä. Ja hyväähän se tirripaisti kieltämättä olikin.
Porukassa liikkuminen on mukavaa
13.10.2011 10:23
Valssin jälkeen tulee humppa ja sitten polkka. Urheilutalon aulassa rehkii 34 tuolijumppaajaa soikeassa ringissä. Välillä nostellaan käsiä, välillä jalkoja. Sitten noustaan itse ylös, jos se vain on mahdollista. Reilu puoli tuntia on täyttä jumppaa. Pieniä liikkeitä, useita toistoja. Musiikki vie mukanaan. Iloisia ilmeitä. Yhteishenkeä.
– Kyllähän se tuntui, vastaa ihmetellen Kari Otranen klassiseen kysymykseen, miltä jumppa tuntui.
Mansikkapaikasta paikalle tulleet Aune Suhonen ja Sylvi Sikanen ovat pyörätuolissa, mikä ei kuitenkaan osallistumista haittaa. Aune harmittelee jäykkiä hartioitaan, kaikkia liikkeitä ei pystynyt tekemään vaikka olisi halunnut. Huonokuuloisuuden vuoksi alun info-osuus meni ohi korvien.
– Meni hukkaan hyvää tietoa, mutta kiva oli käydä. Sai virkistystä ja vaihtelua.
Lue lisää Joroisten Lehdestä.



